Historie a současnost Sboru dobrovolných hasičů v obci Třebsín

Podle publikace "Krajem soutoku mezi Vltavou a Sázavou" vydané p. Pavelčíkem a doplněnou fotografiemi p. Dvořáka z Davle, se v zápise o obci Třebsín můžeme dočíst, že počátkem 20. let minulého století měla obec 257 obyvatel ve 42 domech. Měla tedy mnohonásobně více obyvatel než dnes. Po II. světové válce se více jak třetina lidí zpět do poničené obce již nevrátila. Dále se zde dozvíme, že již před I. světovou válkou v obci velmi aktivně fungoval divadelní ochotnický spolek "Lumír" a že zde působil i sbor dobrovolných hasičů.

K tomuto tvrzení se ale nepodařilo dohledat žádné informace.

Ať tak či onak, založení našeho současného sboru se datuje na březen 1952. Abych se dozvěděl něco více, navštívil jsem posledního ze zakládajících členů sboru p. Václava Oktábce, který v roce 2013 oslavil krásné 86. narozeniny.

Jak již bývá zvykem na malé vesnici, jednoho březnového dne roku 1952 se v hospodě domluvilo několik místních občanů, že by bylo dobré v obci založit vlastní Sbor dobrovolných hasičů a lidé tak nemuseli spoléhat jen na pomoc z okolních obcí. Nápad se setkal s velkým ohlasem, a jak řekli, tak udělali.

Zakládajícími členy sboru byli - Barták František jako předseda, velitel Václav Oktábec, strojník Václav Lžíčař, jednatelka Jiřina Heřmanová, pokladních Josef Rezek a člen výboru Vojtěch Heřman.

Nový sbor dostává novou stříkačku PS-8 s příslušenstvím na přívěsném vozíku. Ten nám slouží dodnes, jen v něm vozíme PS-12. Protože nebyla hasičárna, byla stříkačka uložená ve stodole vždy u někoho, kde měl např. traktor, aby s ní mohl v případě potřeby vyjet. Prvním vozidlem, které hasiči získali, a to až ve druhé polovině 60. let, byla stará nákladní eReNa s plachtou. O deset let později dosloužila a sbor získal starší, ale velice zachovalé vozidlo GAZ. Dnes používáme ARO-240 a vozidlo AVIA.

Sbor se poté rozrůstal a na přelomu 50.-60. let měl více než 40 členů. V roce 1957 se stavěla budova MNV, jejíž součástí se stala i hasičská zbrojnice. Stavělo se téměř každý den po práci a hlavně o víkendech. Nebylo dost peněz, tak se neutrácelo ani za bagr a i základy se kopaly ručně. V budově je jedna místnost jako hasičská klubovna, dále obecní byt a v podkroví obecní knihovna. Sbor byl ve své činnosti velice aktivní. Pořádal taneční zábavy, brigády a jiné akce - např. závody v běhání s trakařem.

70. a 80. léta - to bylo období, kdy se většina mladých stěhovala za prací do Prahy. A to se samozřejmě podepsalo i na našem sboru. I tak se sbor snažil svoji činnosti zachovat. Nebylo to jednoduché, ale vyplatilo se. Koncem 90. let minulého století se náš sbor značně omladil a to přispělo i k rozšíření aktivity. Pořádáme každoročně dvě taneční zábavy - Velikonoční a Posvícenskou, velké jarní brigády zaměřené na úklid v obci, sběr starého železa, stavění májky, pálení čarodějnic, stavění a výzdobu Vánočního stromu apod. Přispěli jsme finančně na opravu historické zvoničky na návsi u nás v Třebsíně. Dobrá je i spolupráce s Obecním úřadem Krňany a sousedními sbory. V podstatě jsme u všeho, co se v obci děje. Máme i několik úspěchů z hasičských soutěží a myslím, že se před tou starou gardou hasičů, která náš sbor v roce 1952 zakládala, nemusíme za nic z naší současné činnosti stydět.

V roce 2012 se začala v našem sboru společně se sousedním SDH Krňany utvářet zásahová jednotka, jejíž činnost se začíná pomalu rozvíjet. Obecním úřadem byly zakoupeny jak nové zásahové oděvy tak následně i přilby a rukavice. Činnost jednotky je vzhledem k našemu vybavení zaměřena spíše k asistenci při různých událostech pro HZS Jílové u Prahy. Pro tyto účely velmi dobře slouží v okolním kopcovitém terénu po strmých lesních cestách naše 20 let staré ARO, které se snažíme ze všech sil držet v co nejlepší kondici. V roce 2014 jsme pořídili použité vozidlo AVIA.

Jsme malý sbor na malé vesnici. Kromě příjmů z vlasní činnosti a podpory obce nemáme žádného sponzora a tak si musíme vystačit s tím málem co je - a zatím se nám to celkem daří. Do budoucna chceme v naší práci samozřejmě pokračovat. K 70. výročí založení sboru bychom si rádi pořídili i svůj prapor. Sbor má momentálně 24 členů.

Složení výboru :  starosta, jednatel a preventista  -  Miloslav Lacina

velitel  -  Petr Hašek

strojníci  -  David Šmejkal, Radek Mlčoch

pokladník  -  Josef Dolejš

členové výboru  -  Vratislav Dolejš, Stanislav Zdražil

Několik asistencí a zásahů (pro ilustraci) :

1974 - požár bývalého prasečáku v Třebsíně, který sloužil jako sklad sena. Požár vznikl zřejmě od jiskry z výfuku traktoru

2010 - požár lesa nad Závistí

2012 - požár chaty na Závisti - dodávali jsem vodu s PS-12 z nedalekého rybníka do cisterny HZS Jílové

2013 - vytažení utonulého v nočních hodinách z řeky Vltavy pod Teletínem. Zde opět výborně posloužilo naše ARO k přepravě členů IZS k místu neštěstí. Pro

jinou techniku je terén téměř nedostupný.

2015 - požár rodinného domu v Krňanech - opět asistence HZS Jílové

Miloslav Lacina